To pomnik czeskiego duchownego, męczennika i Świętego Kościoła Katolickiego, Jana Nepomucena. W 1393 roku został pojmany i torturowany, a następnie zrzucony z mostu Karola do rzeki Wełtawa.
Pytanie: Jak myślisz, czyim patronem jest św. Jan Nepomucen?
a) tonących, b) rolników, c) kierowców?
W Ostrorogu jest jeszcze jedna rzeźba poświęcona Nepomucenowi. Czy wiesz gdzie?
Warto wiedzieć, że…
W centrum ostrorogskiego rynku wznosi się okazała kolumna zwieńczona figurą św. Jana Nepomucena. Ten czeski duchowny, żyjący w XIVw. wikariusz generalny diecezji praskiej, jest najpopularniejszym na ziemiach polskich świętym. Tylu pomników, co on nie ma w naszym kraju żaden inny święty.
Swoją świętość Jan z Pomuku, według tradycji zawdzięcza heroicznej postawie, którą wykazał, nie godząc się na wyjawienie królowi Wacławowi IV treści spowiedzi jego żony królowej Zofii. Św. Jan Nepomucen jest m.in. patronem tajemnicy spowiedzi, a także świętym, odpowiedzialnym za ochronę pól i zasiewów przed powodzią, a także i przed suszą. A tych klęsk, jak wiadomo, nigdy na naszych ziemiach nie brakowało. Pewnie z tego właśnie powodu w jego łaski zapragnęli wkraść się także i mieszkańcy Ostroroga.
Na przestrzeni wieków zmienił się zarówno wygląd pomnika, jak i ostrorogskiego rynku. Zawsze jednak stanowił on centrum tego niewielkiego miasta.
Dojście do kolejnego punktu: Zamek
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Gra „Ostroróg sto lat temu” realizowana jest w ramach projektu „Ostroróg sto lat temu”.