W miejscu dwóch okien na parterze była duża witryna. W przeszłości budynek ten był domem bankowym. Czy wiesz, że w Ostrorogu w 1900 roku założono Bank Ludowy? Inicjatorem stworzenia tej placówki był proboszcz ksiądz Włodzimierz Sypniewski. W kierownictwie tej placówki zasiadało wielu ostrorożan. Wśród nich Józef Wilhelmi, powstaniec roku 1863.

Czy wiesz, jakie powstanie wybuchło w 1863 roku?

  1. styczniowe, b) listopadowe, c) wielkopolskie?

Warto wiedzieć, że…

Mieszkańcy Ostroroga tak, jak i większość Wielkopolan, doskonale zdawali sobie sprawę, iż polskość w okresie zaborów mogą obronić budując silną gospodarkę. Tylko w ten sposób mogli oni skutecznie przeciwstawić się coraz silniejszemu żywiołowi niemieckiemu. Jedną z form obrony przed germanizacją było zakładanie przez Polaków własnych stowarzyszeń gospodarczych i instytucji finansowych, które mogły w tych czasach wspierać rozwój gospodarczy polskich mieszkańców miasta i regionu.

Józef Wilhelmi, którego grób znajduje się na cmentarzu w Ostrorogu urodził się 18 stycznia 1841r. w Turowie, a zmarł w wieku 81 lat, 19 marca 1922 roku. Jego mogiła znajduje się w pobliżu figury św. Jakuba.

Dojście do kolejnego punktu: Pomnik Jana Nepomucena

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Gra „Ostroróg sto lat temu” realizowana jest w ramach projektu „Ostroróg sto lat temu”.

To pomnik czeskiego duchownego, męczennika i Świętego Kościoła Katolickiego, Jana Nepomucena. W 1393 roku został pojmany i torturowany, a następnie zrzucony z mostu Karola do rzeki Wełtawa.

Pytanie: Jak myślisz, czyim patronem jest św. Jan Nepomucen?

  1. tonących, b) rolników, c) kierowców?

W Ostrorogu jest jeszcze jedna rzeźba poświęcona Nepomucenowi. Czy wiesz gdzie?

Warto wiedzieć, że…

W centrum ostrorogskiego rynku wznosi się okazała kolumna zwieńczona figurą św. Jana Nepomucena. Ten czeski duchowny, żyjący w XIVw. wikariusz generalny diecezji praskiej, jest najpopularniejszym na ziemiach polskich świętym. Tylu pomników, co on nie ma w naszym kraju żaden inny święty.

Swoją świętość Jan z Pomuku, według tradycji zawdzięcza heroicznej postawie, którą wykazał, nie godząc się na wyjawienie królowi Wacławowi IV treści spowiedzi jego żony królowej Zofii. Św. Jan Nepomucen jest m.in. patronem tajemnicy spowiedzi, a także świętym, odpowiedzialnym za ochronę pól i zasiewów przed powodzią, a także i przed suszą. A tych klęsk, jak wiadomo, nigdy na naszych ziemiach nie brakowało. Pewnie z tego właśnie powodu w jego łaski zapragnęli wkraść się także i mieszkańcy Ostroroga.

Na przestrzeni wieków zmienił się zarówno wygląd pomnika, jak i ostrorogskiego rynku. Zawsze jednak stanowił on centrum tego niewielkiego miasta.

Dojście do kolejnego punktu: Bank Ludowy

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Gra „Ostroróg sto lat temu” realizowana jest w ramach projektu „Ostroróg sto lat temu”.

Skip to content