Udajemy się w kierunku dawnej szkoły (nr 8). Budynek ten wzniesiono w 1898 roku (prace przy budowie rozpoczęto w 1897). Do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w szkole nauczano w języku niemieckim. W pełni polska szkoła zaczęła funkcjonować w 1919 roku.

Pytanie: Dziś szkoła znajduje się przy ulicy Jana Ostroroga. Czy potrafisz wskazać inne, dawne budynki szkolne w naszej Gminie?

Warto wiedzieć, że…

Szkoła parafialna w Ostrorogu wzmiankowana była już w 1492r. W XVI i XVIIw. Ostroróg stanowił najważniejszy ośrodek wspólnoty religijnej Braci Czeskich w Polsce. Tutaj znajdowała się nie tylko jej główna siedziba, lecz także archiwum i znana szkoła, w której pierwsze nauki pobierał m.in. późniejszy słynny poliglota, historyk i filozof pochodzenia szkockiego Jan Jonston.

Współczesna polska szkoła w Ostrorogu swoimi tradycjami sięga początków II Rzeczypospolitej. Budynek przy ul. Wronieckiej, w którym się pierwotnie mieściła, wzniesiono jednak nieco wcześniej w latach 1897-98, a rozbudowano w latach międzywojennych.

Dzisiaj tradycje ostrorogskiego szkolnictwa kontynuuje Szkoła Podstawowa nosząca imię Jana Ostroroga, mieszcząca się w nowych budynkach przy ulicy noszącej także imię jej patrona.

Dojście do kolejnego punktu: Targowisko

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Gra „Ostroróg sto lat temu” realizowana jest w ramach projektu „Ostroróg sto lat temu”.

Skip to content