Przejdź przez bramę kościoła. W przeszłości znajdował się tu cmentarz. Wśród licznych nagrobków stały m.in. dwa monumentalne obeliski powstańców listopadowych generała Emiliana Węgierskiego i kapitana Wiktora Święcickiego. Do dziś przy kościele i na murach zachowało się kilka tablic.
Zadanie: Odszukaj je wszystkie. Ile ich jest?
Pytanie: Pod jakim wezwaniem jest kościół w Ostrorogu?
Warto wiedzieć, że…
W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe. Wśród osób związanych z Ostrorogiem, w powstaniu uczestniczyli m.in. Leonard Kwilecki (dziedzic dóbr dobrojewskich), Wiktor Święcicki (właściciel wsi Szczepankowo) oraz Emilian Węgierski (mąż Teodory z Cieleckich, właścicielki m.in. wsi Rudki). Groby gen. Węgierskiego i kpt. Święcickiego znajdowały się niegdyś na cmentarzu przy kościele w Ostrorogu. Obelisk pierwszego z nich był wykonany ze spiżu (brązu), zwieńczony hełmem, a napis głosił „Emilianowi Węgierskiemu generałowi Wojsk Polskich – żył lat 54, umarł dnia 15 maja 1840 roku – żołnierz żołnierzowi -obywatele obywatelowi ten pomnik założyli”. Z drugiej strony kościoła znajdował się pomnik Święcickiego, objaśnia: „Tu spoczywają zwłoki śp. Wiktora Święcickiego, kapitana wojsk polskich, ur. 1794, zm. D.10 sierpnia 1852”.
Kościół w Ostrorogu został zbudowany w stylu gotyckim. W 1776 roku został przebudowany staraniem Adama Kwileckiego, właściciela dóbr ostrorogskich, w stylu barokowym. Do dziś zachowało się kilka elementów stylu gotyckiego, m.in. portal wejściowy.
Zadanie: Spróbuj go odszukać.
Podpowiedź: portal ten nie jest w głównym wejściu do kościoła.
Znalazłeś portal? Świetnie. Teraz wejdź do środka. Spójrz na główny ołtarz. W jego centrum znajduje się duży obraz.
Pytanie: Czyj wizerunek przedstawia?
Masz rację, to św. Jakub Większy Apostoł. W przeszłości obraz ten znajdował się w innym kościele w Ostrorogu. W XVIII wieku lub na początku XIX wieku obraz został przeniesiony w obecne miejsce.
Pytanie: Czy wiesz, gdzie w Ostrorogu znajdował się drugi kościół?
Warto wiedzieć, że…
Pierwszy kościół na terenie dzisiejszego cmentarza powstał zapewne u schyłku XIV wieku. Następnie został rozebrany i odbudowany w 1644 roku. Wyremontowany lub odbudowany ponownie przez Barbarę Kwilecką w 1750 roku.
Ksiądz Piotr Rosigroch, proboszcz ostrorogski w II poł. XVII wieku napisał dwie książeczki o kościele w Piaskowie, o cudach, jakie za przyczyną Św. Jakuba miały się dziać, a także ułożył słowa Pieśni o św. Jakubie. Kościółek został rozebrany około 1818 roku.
Dojście do kolejnego punktu: Dom Katolicki
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Gra „Ostroróg sto lat temu” realizowana jest w ramach projektu „Ostroróg sto lat temu”.