DOŻYNKI 2024

Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolników oraz stanowią wyraz wdzięczności za ich trud i codzienne zmagania.

W Gminie Ostroróg w Amfiteatrze nad jeziorem Mormin dnia 8 września 2024r. podziękowaliśmy za najlepsze co ofiarowała nam Ziemia, ogrom pracy rolników i ich troskę o zbiory. Jednocześnie prosząc, aby nie ustawali w trudach by na naszych stołach nigdy nie zabrakło chleba.

Tegoroczne święto plonów w gminie Ostroróg rozpoczęło się o godzinie 15.00 w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrorogu uroczystą Mszą Świętą którą odprawił proboszcz ks. Krystian Sobczak.

Po liturgii „Zespół Folklorystyczny Szamotuły” poprowadził korowód dożynkowy nad Jezioro Mormin. Na jego czele pojawili się Poczet Sztandarowy Gminy Ostroróg, a tuż za nimi Starostowie tegorocznych dożynek:

Pani Kinga Kobiałkowska-Pawlak i Pan Jarosław Kobiałkowski z sołectw Piaskowo-Karolewo

Pani Grażyna Koblańska i Pan Paweł Kaczmarek z Obwodu Miejskiego nr 1

Pani Beata Heimann i Pan Jan Wachowiak z Obwodu Miejskiego nr 2

W korowodzie przeszli również Gospodarze Dożynek:

Burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg Pan Jarosław Libera,

Zastępca Burmistrza Pan Dariusz Wachowiak,

Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Tomasz Antoniewski

Oraz zaproszeni goście.

Prowadząca uroczystość Pani Grażyna Szydłowska powitała barwny korowód oraz poprosiła Zespół Folklorystyczny Szamotuły o przeprowadzenie ceremoniału dożynkowego.

W swoim przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg Pan Jarosław Libera w pierwszej kolejności wyraził wdzięczność rolnikom, sadownikom, ogrodnikom oraz pszczelarzom za poświęconą pracę i trud ich codzienności. Podkreślił, że to dzięki nim nie zabraknie chleba na naszych stołach.

Następnie powitał mieszkańców gminy, starostów dożynkowych, gospodarzy, czyli Sołectwo Piaskowo – Karolewo, Sołectwo Oporowo, Obwód miejski nr 1 i nr 2 oraz przybyłych gości. Na uroczystość przybyli między innymi:

Pan Jakub Rutnicki – Poseł na Sejm RP, Pan Adam Luboński – Poseł na Sejm RP, Pan Marcin Porzucka – Poseł na Sejm RP, Pan Jan Filip Libicki – Senator RP, Pan Jarosław Maciejewski – Wicewojewoda Wielkopolski, Pani Beata Hanyżak – Starosta Szmotulski, Pan Adam Woropaj – Przewodniczący Rady Powiatu Szamotulskiego, Pan Michał Karwacki – Radny Powiatu Szamotulskiego, Pani Magdalena Dąbrowska – Radna Powiatu Szamotulskiego, Pan Andrzej Grzeszczyk – Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego, Pan Radosław Łanoszka – Wójt Gminy Duszniki, Pan Zenon Gałka – Wójt Gminy Kaźmierz, Pan Jarosław Szurka – Burmistrz Gminy Pniewy, Pan Paweł Klause – Wójt Gminy Obrzycko, Pan nadkomisarz Arkadiusz pelc – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach, Pan brygadier Arkadiusz Rakowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach, Pan Paweł Henicz – Kierownik ARiMR w Szamotułach, ksiądz proboszcz Krystian Sobczak, Pan Feliks Burdajewicz – Prezes miejsko – gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej, Pan Roman Napierała – były Burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg, mecenas Pan Michał Kowalski, Pan Radosław Barczyk i Pan Zbigniew Perz – członkowie Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Słowa przywitania usłyszeli również Dyrektorzy jednostek powiatowych i gminnych, Radni Rady Miejskiej w Ostrorogu, Sołtysi, Przedstawiciele Stowarzyszeń z terenu gminy Ostroróg oraz Druchowie OSP z terenu gminy.

Część oficjalną zakończyło wypuszczenie gołębi w asyście przedstawiciela Związku Hodowców Gołębi Pocztowych przez: Burmistrza Miasta i Gminy Ostroróg, zastępcę Burmistrza, Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Księdza Proboszcza.

Część artystyczna rozpoczęła się koncertem Zespołu Folklorystycznego Szamotuły.

Jako kolejny wystąpił chór szkolny ze Szkoły Podstawowej w Ostrorogu.

Po chórze zaśpiewali przedstawiciele Obwodu Miejskiego nr 2

Następnie muzyką pop oraz Rock and rollem do zabawy porwał nas lokalny zespół „Szczepany”.

Wręczone zostały przyznane przez Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego odznaki, otrzymali je: Pan Jan Mikołajczak, Pani Magdalena Perz oraz Pan Jan Wachowiak.

W rytmach polsko – włoskiej muzyki przez zespół Justyna & Dario Isidoris przenieśliśmy się w klimat słonecznej Italii.

Na koniec swoimi hitami oraz niesamowitą energią do późnego wieczora bawiliśmy się wraz z zespołem WEEKEND.

Ogromne podziękowania kierujemy dla głównych sponsorów tegorocznej imprezy: Bank Spółdzielczy Duszniki, AQUANET Spółka Akcyjna Poznań, AQUANET Ostroróg, MAC – BENZ – Państwo Barbara i Maciej Kłaczkiewicz, Pan Mieczysław Kobiałkowski, ENEA Oświetlenie, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Kluczewo, Firma Handlowo Usługowa Pan Jacek Pazderski, Gospodarstwo rolne Pani Małgorzata i Pani Joanna Nowakowskie.

Tegoroczne dożynki nie mogłyby się odbyć bez wsparcia i intensywnych, wielogodzinnych przygotowań wielu osób i instytucji – nie sposób wymienić wszystkich, ale szczególne podziękowania należą się druchom z OSP  terenu gminy Ostroróg za czuwanie nad bezpieczeństwem wydarzenia.

Bardzo dziękujemy za to, że byli Państwo z nami w tym wyjątkowym dniu i za wspólne kultywowanie pięknych tradycji.