Czy wiesz, że pierwsza osada w tym miejscu powstała już w X wieku? W XIV wieku powstała tu niewielka twierdza o funkcji mieszkalno-obronnej. Natomiast sto lat później zbudowano w tym miejscu zamek dla Ostrorogów. Zamek był w niższej części murowany, a w wyższej drewniany. Został zbudowany na głazach i palach. Miał trzy piętra.

Warto wiedzieć, że…

Pierwsza wzmianka źródłowa o Ostrorogu pochodzi z roku 1383. Wtedy to, jak podaje słynny kronikarz Janko z Czarnkowa, w trakcie wojny domowej między stronnikami rodów Nałęczów i Grzymalitów, kasztelan santocki Dzierżko Grochola schronił się w zamku ostrorogskim przed wojskami Wierzbięty ze Smogulca. Pierwsza budowla obronna na wyspie jeziora Żabno, zwanego dzisiaj Wielkim, była wzniesiona z drewnianych bali. W XIVw. W jej miejscu powstał murowany zamek, który aż do początków XVII w. stanowił siedzibę możnego i znaczącego w Rzeczpospolitej rodu Ostrorogów. W XVIII w. zamek rozebrano, a na jego fundamentach pobudowano browar, którego mury w późniejszym okresie wykorzystano do utwardzenia okolicznych dróg. Po zamku, poza wspomnieniem, pozostał nasyp i resztki fundamentów, a połączona z brzegiem jeziora wyspa, stała się półwyspem. Dzisiaj teren dawnego zamku znajduje się w rękach prywatnych.

Dojście do kolejnego punktu: Sklep Kolonialny

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Gra „Ostroróg sto lat temu” realizowana jest w ramach projektu „Ostroróg sto lat temu”.

Skip to content